Kategorie
Wanny

Ekowanna – ekologiczna kąpiel w wodzie – po samą szyję

Czy możliwa jest ekologiczna kąpiel w wannie, ale w wodzie nalanej „po samą szyję”, do samej krawędzi wanny? W tradycyjnej, ogromnej wannie nie ma mowy o oszczędności wody. Za to w ekologicznej wannie (ekowannie) ekologiczna kąpiel to standardowa, codzienna czynność, jaką możemy się cieszyć bez większych wyrzutów sumienia o zasoby wody i środowisko naturalne.

Czy ekologiczna kąpiel w wannie jest możliwa? W zwykłej wannie nie, w ekowannie tak

O co chodzi z tą ekologiczną kąpielą? Takie pojęcie tak naprawdę nie funkcjonuje. Na potrzeby tego wpisu i tej strony przyjmijmy, że jako ekologiczną kąpiel rozumiemy kąpiel w wannie ekologicznej (ekowannie), która ma dużo mniejszą pojemność niż wanna tradycyjna. Czyli żeby zapełnić ją po samą krawędź, gdy siedzimy w środku, potrzebujemy zdecydowanie mniej wody. Możemy jednocześnie kąpać się w pozycji siedzącej i mieć większość ciała zanurzonego pod wodą.

Inni czytali także: Jak oszczędzać wodę?

Co to jest ekologiczna kąpiel? Mini wanna, mini wydatki

Ekologiczna kąpiel w miniwannie, to taka kąpiel, podczas której poza swoją higieną dbamy również o możliwie najniższe zużycie wody. Zalety niskiego zużycia wody są oczywiste, począwszy od mniejszych wydatków na opłaty za wodę, przez korzyści dla środowiska naturalnego, po coraz częściej także niższe wyrzuty sumienia, wzbudzone coraz większą świadomością ekologiczną. Przybywa w Polsce osób, które zwracają uwagę na aspekty ekologiczne i nie chodzi tu tylko o tak oczywiste zmiany jak oszczędzanie wody „w kranie”. Przykładowo, coraz więcej osób kupuje zamienniki mięsa, mając świadomość, że tradycyjna produkcja mięsa pochłania ogromne zasoby wody, a często również dewastuje środowisko naturalne.

Oczywiście największą oszczędność wody osiągniemy, korzystając przez możliwie krótki czas z prysznica. Szybki prysznic to największa oszczędność wody. Jednak niektórym z nas trudno wyobrazić sobie zrezygnowanie z kąpieli w wannie, z chwili relaksu na siedząco, lub leżąco, w wodzie nalanej do samej krawędzi wanny. Co wówczas? Okazuje się, że wielu osobom nawet miniwanna – mała wanna zapewnie, duży komfort.

Ekologiczna wanna, ekologiczna postawa

Połowę mniejsza wanna (mini wanna) to połowę mniejsze zużycie wody. Czy już to nie jest wystarczająco przekonujące? Nie musimy rezygnować ze swoich przyzwyczajeń, przyjemności, by w dzisiejszych czasach, gdy na każdym kroku wymaga się od nas oszczędzania wody żyć w zgodzie ze swoim sumieniem i jednocześnie przyzwyczajeniami. Czy jedyne wyjście to usunięcie z własnej łazienki wanny i zamontowanie kabiny prysznicowej? Otóż nie. Do wyboru na rynku mamy pojawiające się, póki co sporadycznie ekowanny, czyli wanny ekologiczne – mniejsze, co nie znaczy, że mniej wygodniejsze. Dla osób, które naprawdę mocno patrzą na koszty, nie tylko eksploatacji (wody), ale też samego zakupu, może najlepszym rozwiązaniem będzie ekologiczna wanna pod prysznic (lub do wstawiana do wanny), czy inne modele ekowanny.