Kategorie
Wanny

Ekowanna – mała wanna, ale czy też mniejszy komfort?

Czy mała wanna oznacza zarazem mniejszy komfort? Niekoniecznie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak kąpiel w ekologicznej eko wannie może mieć wiele zalet. Jakich? 

Komfort: mała wanna vs duża wanna

Kąpiel w małej wannie w porównaniu z kąpielą w wannie o standardowych rozmiarach i pojemności to pod względem ułożenia ciała dwie różne rzeczy, ale niekoniecznie w każdym przypadku różnica musi być bardzo odczuwalna. Najbardziej odczułyby ją osoby, które przywykły do kąpieli w wannie w pozycji leżącej.

Jeśli czytasz ten tekst, zadaj sobie właśnie teraz pytanie, w jakiej właściwie pozycji kąpiesz się w swojej obecnej wannie?

Inni czytali także: Sposoby oszczędzania wody

Jeśli zawsze tylko na leżąco, to zamiana obecnej wanny na mniejszą, ekologiczną może zająć Ci nieco więcej czasu i nie zmieni tego fakt, że będzie to oczywiście ekologiczna kąpiel. Chodzi naturalnie o zmianę przyzwyczajeń. A może jest tak, że nie wyobrażasz sobie kąpieli na siedząco? Zastanów się więc, czy tak poważna zmiana nie będzie dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem. 

A może wręcz przeciwnie, odkąd pamiętasz, kąpiesz się w wielkiej wannie jednak zawsze na siedząco. Wówczas najwyższy czas na zmianę. Po co przepłacać za wodę i marnować jej kurczące się zasoby?

Mała wanna – ekologiczna wanna – wygodna pozycja?

Czy kąpiel na siedząco w małej wannie może być wygodna? Bardzo łatwo można to sprawdzić. Po prostu podczas najbliższej kąpieli w dotychczas wykorzystywanej wannie usiądź, oprzyj się o jej ścianę i skup chwilę na tym czy jest Ci w tej pozycji wygodnie? A może od wielu lat jest tak, że zawsze kąpiesz się w tej właśnie pozycji? Wówczas naprawdę warto przemyśleć, a właściwie przeliczyć czy wypełnianie wodą całej wielkiej wanny ma (miało dotąd) w ogóle sens? A może gdy siedzisz w wannie, starasz się oszczędzać wodę, więc nalewasz jej bardzo mało? W tej sytuacji możesz również skorzystać na zmianie. Jeśli kupisz małą wannę, to nalewając tyle samo wody, będziesz zanurzona (zanurzony) w większym stopniu niż dotychczas. 

Mała wanna = mały prestiż? Miniwanna do pralni? Nie tylko

To bardzo mylne założenie. Minęły już czasy, gdy małe wanny (miniwanny) kupowało się tylko do kąpieli dzieci lub do pralni, gdzie służyły one do prania czy przekładania pranych ubrań. Dziś przykładowo ekologiczna wanna z drewna to jeden z droższych modeli dostępnych na rynku. Często przygotowuje się je wyłącznie na specjalne zamówienie i ściśle określone wytyczne klientów.

Pozycja w wannie 

A może w wannie czytasz? Niezależnie od tego czy czytasz książkę, gazetę czy newsy na smartfonie jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że robisz to w pozycji siedzącej. Na leżąco niewygodnie jest trzymać np. książkę w górze. Ręce w takim ułożeniu męczą się szybciej. Wyobraź sobie teraz, że kąpiesz się w ekologicznej, mniejszej wannie. Siedzisz opierając się o ścianę, a łokcie masz na krawędziach ekowanny. W dłoniach wygodnie trzymasz książkę lub telefon – czytasz, odpoczywając jednocześnie. Pozycja siedząca jest w wannie zalanej wodą do górnej krawędzi mniej męcząca. Kręgosłup jest odciążony, bowiem woda unosi nasze ciało ku górze. A wyobraź sobie, że ciepła woda pokrywa niemal całe twoje ciało, bo mała wanna wypełniona jest wodą w całości…