Kategorie
Wanny

Ekowanna – mała wanna do łazienki w kawalerce

Mała ekologiczna wanna to propozycja do rozważenia z kilku powodów. Nawet pomijając szlachetne pobudki, jak troska o środowisko naturalne, eko wanna w łazience to duża oszczędność powierzchni. Przy większych łazienkach nie ma to większego znaczenia, ale co jeśli w grę wchodzi urządzenie łazienki w kawalerce, lub łazienka o często spotykanych wymiarach około 2 na 2 metrów? Wówczas idealnie sprawdzi się mała wanna ekologiczna.  

Mała wanna do kawalerki, mała wanna do małej łazienki

Jak wiemy w kawalerkach powierzchnia, jaką możemy wykorzystać, jest znacznie mniejsza niż w lokalach z kilkoma pokojami a czasem też z więcej niż jedną łazienką. Jak rozwiązać wówczas problem małej, często nieustawnej powierzchni łazienki?

Mała wanna jak się okazuje, nie jest najczęściej w ogóle brana pod uwagę. Dlaczego? Bo bardzo mało osób wie o tym, że małe wanny są w ogóle produkowane i dostępne w sprzedaży.

W ofercie czołowych producentów ekowanny (miniwanny, mini wanny) pojawiają się nadal sporadycznie, bardziej na zasadzie ciekawostki, nić produktów, jakie promują w równym stopniu z innymi swoimi „podstawowymi wannami”. Mimo wszystko mała wanna do małej łazienki, to pomysł, który warto rozważyć (a raczej przeliczyć), gdyż  istnieją sposoby oszczędzania wody, które przynoszą wymierne korzyści. 

Mała ekologiczna wanna do łazienki. Gdzie kupić małą wannę?

Gdzie kupić małą wannę? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Większość stacjonarnych salonów z wyposażeniem łazienek nie posiada w stałej ekspozycji ani jednej małej wanny ekologicznej (ekowanny). Zdarzają się wanny mniejsze, bardziej kompaktowe jednak nie mają ona wymiarów i pojemności na tyle małych, żeby ich zakup oznaczał wyraźną zmianę na lepsze (czyli stałe oszczędności wody i pieniędzy). Miniwanny poniżej metra długości to prawdziwa rzadkość, praktycznie nie mamy szans na zobaczenie ich na ekspozycjach stacjonarnych. 

Małe wanny w internecie zobaczymy pod warunkiem, że naprawdę dobrze radzimy sobie z wyszukiwarkami. O ile w wynikach wyszukiwania prawdopodobnie uzyskamy kilka przykładów, to bardzo trudno będzie nam ocenić, jakie są proporcje i wyobrazić sobie jak, taka mała wanna wygląda w „naturalnych warunkach”, czyli w małej łazience, jaką ma wysokość, wielkość itd.

Całkowicie możemy też zapomnieć o możliwości „przymierzania” się do niej. Nie sprawdzimy więc jak siedzi się wewnątrz takiej wanny.  

mała wanna do łazienki projekt

Projekt małej łazienki z małą ekologiczną wanną

Mała wanna do łazienki w kawalerce może mieć ogromny wpływ na całe jej przyszłe umeblowanie, rozkład oraz późniejsze korzystanie z całego, niewielkiego pomieszczenia łazienki. Dotyczy to zarówno w kawalerek jak i mieszkań, w których łazienki po prostu nie są bardzo duże.

Dlatego nad usytuowaniem ekowanny w tak małych pomieszczeniach warto pomyśleć już na etapie projektowania, czy to nowego domu (lub mieszkania), czy przed remontem dotychczasowego pomieszczenia. 

Mała łazienka to duże wyzwanie dla projektantów wnętrz

Zaprojektowanie małej, ale ustawnej łazienki to duże wyzwanie dla większości projektantów wnętrz.

Wielu z nich z ulgą odetchnie, gdy klient sam stwierdzi, że rezygnuje z wanny na rzecz prysznica (projektanci wnętrz nie mają często wiedzy o tym, że można zakupić wannę ekologiczną).

W tym momencie projektant mógłby wykazać się szerokimi horyzontami, znajomością różnorodnych rozwiązań i doradztwem. Pytanie, czy o ekowannach projektanci w ogóle słyszeli? Mamy nadzieję, że tak, a jeśli jest inaczej, to zapraszamy projektantów wnętrz do zaglądania na stronę „EkoWanny.pl. Małe wanny pojawiają się niekiedy w kontekście wyposażenia domowej pralni. Miniwanna do prania, dziwi więc nieco mniej nić mini wanna do kąpieli. Nie ma też chyba na razie co liczyć, że projektowaniem małych łazienek z wykorzystaniem małej wanny zainteresowani będą flipperzy (kim jest flipper przeczytasz np. w tym artykule „Kim są flipperzy? Kto to jest flipper?”