Kategorie
Wanny

Sposoby oszczędzania wody – małe wanny (ekowanny)

W czasie, gdy opłaty za wywóz śmieci w gospodarstwach domowych są uzależnione nie od liczby zamieszkujących je osób, a wynikają z zużycia wody, sposoby na oszczędzanie wody mogą pomóc w ucieczce od rosnących opłat. Jak, mała wanna może przyczynić się do walki o środowisko naturalne i zachowanie większej grubości naszego portfela? Są różne sposoby oszczędzania wody, ale jeden wydaje się naprawdę prosty.

Sposoby oszczędzania wody – ekowanna, czyli mała wanna. Pomysł nr 1 – być może najlepszy

Spośród sposobów na oszczędzanie wody, wśród tych najczęściej pojawiających się, na próżno szukać wskazówki związanej z wymianą dużej wanny na mniejszą. Mała wanna pasuje nie tylko do małej łazienki. Mała wanna do kawalerki w niektórych przypadkach pasuje równie dobrze jak do większej łazienki w dużym apartamencie. Kluczowe jest tu słowo „pasuje”, bo nie chodzi tu tylko o dopasowanie pod względem wymiarów. 

Mała wanna potrzebuje mniej wody – małe wyrzuty sumienia

Coraz więcej osób co najmniej nieswojo czuje się, gdy przed kąpielą „zmuszona jest” wypełniać całą wannę, lub choćby jej minimalną głębokość, by jakkolwiek się zanurzyć, bo inaczej nici z relaksujących kąpieli. To w takie osoby najmocniej biją nowe zasady opłat za wywóz śmieci (za przykład weźmy Warszawę). Oprócz mody na oszczędzanie wody, mamy obecnie czasy mody na duże wanny, do większych pomieszczeń, np. łazienek o większej powierzchni. Bardzo często w wyniku podążania za modą właścicieli nowego domu, w ślad za nimi pojawia się w łazience ogromna „designerska” wanna, która fajnie wygląda, lecz z czasem coraz częściej pozostaje niewypełniana. Po prostu szkoda do niej lać wodę po przysłowiową samą szyję. Nie musi tak być.

Nie trzeba rezygnować z kąpieli w wannie z myślą o oszczędzaniu wody. Opcją do rozważenia jest zakup małej wanny i jej wymiana. 

Przed takim krokiem warto zastanowić się, czy w ogóle podczas kąpieli w wannie za każdym razem leżymy, czy może jednak często zdarza się nam siedzieć, bo np. taka pozycja jest dla kogoś wygodniejsza podczas czytania w wannie.

Jak możemy oszczędzać wodę?

Sposoby na oszczędzanie wody w dużej mierze opierają się na trikach znanych od lat i cytowanych w wielu miejscach. Kto wie, może we wcześniejszych latach małe wanny nie były aż tak dobrze dostępne, szczególnie dzięki internetowi i z tego powodu nie pojawiają się w takich twórczych zestawieniach dla spryciarzy? Być może artykuł, który właśnie czytasz, kładzie na to największy nacisk i zainspiruje do zmian wiele osób, w tym także Ciebie?

Kalkulator oszczędzania wody

Opracowywanie kalkulatora oszczędzania wody w przypadku wyliczeń dotyczących oszczędności na wymianie wanny na mniejszą nie ma większego sensu, gdyż dla większości z nas takie wyliczenie miałoby charakter jednorazowy. Zmiennych również nie ma tu dużo.

Pod uwagę należy brać różnicę pomiędzy pojemnością większej wanny i mniejszej wanny, a także częstotliwość, z jaką się kąpiemy. „Zaoszczędzone” a raczej wyliczone w ten sposób litry mnożymy przez stawkę za metr sześcienny wody.

Prost prawda?