Kategorie
Wanny

Wanna ofuro 

Wanna ofuro wywodzi się z Japonii i ma co najmniej kilka wieków. Wanna ofuro to, jak byśmy powiedzieli dzisiaj, niewielka, za to wysoka wanna dla jednej osoby, pozwalające zanurzyć się w wodzie po samą szyję, a właściwie brodę.

Wanna ofuro. Tradycyjny japoński sposób na kąpiel 

Japończycy już kilkanaście wieków temu praktykowali kąpiele w drewnianych wysokich wannach (a można powiedzieć, że wówczas także w beczkach) w gorącej wodzie, co było częścią ich tradycji. Kąpieli w wannie typu ofuro można było zażyć podczas dalekich podróży i postojów w karczmach oraz w należących do nich miejscach do przenocowania. Po długiej podróży kąpiel w wannie ofuro dawała odprężenie i działała tak, jak w dzisiejszych czasach kąpiel w nowoczesnej balii ogrodowej dla dwóch osób.

Jak zbudować balię ofuro

Terminów „balia ofuro” oraz „wanna ofuro” w Polsce używa się zamiennie. Nie jest to błąd, ale intuicyjnie można by rozróżnić te dwie, niby te same rzeczy biorąc pod uwagę materiał użyty do ich produkcji, na drewniane balie ofuro i tradycyjne wanny ofuro, budowane jako współczesne wanny, różniące się od nich tak naprawdę jedynie wymiarami i kształtem (technologia produkcji, czy sposób instalacji i montażu w łazience jest ten sam).

Drewniana balia ofuro

Balia ofuro z drewna może mieć kształt owalny lub kanciasty. Owalny kształt przybierają drewniane balie, które z racji rozmiarów nazywane są coraz częściej baliami ofuro.

Nie sposób nie wspomnieć o baliach ofuro robionych ze starannie dopasowanych desek, przez co wanny ofuro są kanciaste, jak widać to na poniższym filmie

 

Wanna ofuro do łazienki

Nieliczni producenci tradycyjnych, nowoczesnych wanien coraz częściej do swojej oferty dołączają wanny ofuro wolnostojące. Są to wanny, których technologia produkcji nie różni się niczym od tradycyjnych wanien, jednak są one przeznaczone do kąpieli na siedząco. Co ciekawe, najczęściej dla dwóch osób, choć w Japonii buduje się od wieków wanny mieszczące jedną osobę dorosłą.

Czy wanna ofuro jest ekologiczna?

Zdecydowanie tak. Wanna ofuro, to ekowanna, czyli wanna ekologiczna. Jej pojemność jest zdecydowanie mniejsza, przez co zużycie wody jest niższe. Niższa jest także ilość energii jaka jest potrzebna do ogrzania w wody w takiej ekologicznej wannie ofuro.